83% Response rate
Providing you the best range of brass pivot hinges with effective & timely delivery.
₹ 300 / Piece Get Latest Price
| Fitting Type | Center Pivot |
| Door Thickness | 30–40 mm |
| Load Capacity | Up to 60 kg |
| Finish | SS Matt |
| Material | Brass |
| Opening Angle | 180° |
| Suitable For | Door |
| Finish Type | Stainless Steel |
| Size | 4 Inch |
| Hinge Type | Bearing pivot |
| Thickness | 3 mm |
| Brand | Dunox |
Minimum order quantity: 30 Piece
Established as a Sole Proprietorship firm in the year 2015, we “Ganesh Inpotex” are a leading Manufacturer of a wide range of Glass Bracket, Brass Stud, SS And Brass Tower Bolt, Mirror Cap And Bracket, Brass Hinge, Brass Door Eye, etc.
Hardik Rameshbhai Ranapariya (Proprietor)
Ganesh Inpotex
OPP G E B Office, 49 Digvijay Plot Main Roadshab, Gidc, Shanker Tekri Udyognagar
Jamnagar - 361004, Gujarat, India
