Leading Manufacturer of dunox brass railway lock washer hinges, dunox brass railway door hinges and dunox brass railway door hinges 5" from Jamnagar.
₹ 225 / Piece Get Latest Price
| Size | 4 inch |
| Hinge Type | Butt Hinge |
| Finish | SS Finish |
| Suitable For | Door |
| Thickness | 3.5mm |
| Finish Type | Stainless Steel |
| Load Capacity | 50 kg |
| Suitable Door | Heavy Wooden Door |
| Also Available Coating | Ss matt |
| Color | Silver matt |
| Brand | Dunox |
| Material | Brass |
| Packaging Type | Box& bag |
| Country of Origin | Made in India |
| Weight | 240gm |
| Quantity Per Pack | 12 pcs |
| Hinges Thickness | 3.5mm |
Minimum order quantity: 100 Piece
Established as a Sole Proprietorship firm in the year 2015, we “Ganesh Inpotex” are a leading Manufacturer of a wide range of Glass Bracket, Brass Stud, SS And Brass Tower Bolt, Mirror Cap And Bracket, Brass Hinge, Brass Door Eye, etc.
₹ 600 / Piece Get Latest Price
| Size | 5 inch |
| Thickness | 4mm |
| Finish | gold pvd |
| Suitable For | Door |
| Finish Type | GOLD PVD |
| Load Capacity | 50 kg |
| Grade | Pure Brass |
| Brand | dunox |
| Hinge Type | Railway Hinge |
| Material | Brass |
| Mounting Type | Butt Mount |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage | door fitting |
Minimum order quantity: 60 Piece
We are engaged in offering Brass Railway Door Hinges to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
₹ 310 / Piece Get Latest Price
| Size | 5 inch |
| Hinge Type | railway hinges |
| Finish Type | ANTIQ |
| Thickness | > 3 mm |
| Suitable For | Door |
| Color | YELLOW BLACK |
| Brand | DUNOX |
| Material | BRASS |
| Packaging Type | BOX& BAG |
| Features | 10 YEAYR |
| Weight | 375GM |
| Barrel Size | 5X2.5X4 |
| Model Name/Number | RAILWAY HINGES 5X1.1/4X3/16 |
| Usage/Application | DOOR FITTING |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Piece
We are a reputed name in the industry, devoted towards offering the best quality array of Brass Railway Door Hinges.
Hardik Rameshbhai Ranapariya (Proprietor)
Ganesh Inpotex
OPP G E B Office, 49 Digvijay Plot Main Roadshab, Gidc, Shanker Tekri Udyognagar
Jamnagar - 361004, Gujarat, India