Pioneers in the industry, we offer brass l lock type hinges and s.s. 202 l hinges from India.
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Size | 3 inch |
| Thickness | 2 mm |
| Finish | SS Finish |
| Grade | Pure Brass |
| Suitable Door | Cabinet Door, Wardrobe Door |
| Hinge Type | l type |
| Suitable For | Cabinet |
| Finish Type | Silver |
| Packing Type | Box Packing |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Piece
Established as a Sole Proprietorship firm in the year 2015, we “Ganesh Inpotex” are a leading Manufacturer of a wide range of Glass Bracket, Brass Stud, SS And Brass Tower Bolt, Mirror Cap And Bracket, Brass Hinge, Brass Door Eye, etc.
₹ 25 / Piece Get Latest Price
| Material Grade | SS 202 |
| Size | 75 X 12 X 6 mm |
| Type | L-Hinge |
| Grade | SS 202 |
| Color | Silver |
| Thickness | 1.5 mm |
| Hinge Type | L type |
| Finish Type | Glossy |
| Suitable For | Cabinet |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Piece
L Hinges are the perfect choice for anyone who wants to upgrade their hinges with quality and beauty. These hinges are made of stainless steel and have a simple yet attractive L shape that enhances any space. They are easy to install and maintain and come in a variety of ss l hinges types, such as ball bearing hinges, spring hinges, pivot hinges and more. You can also select from different ss l hinges sizes, ss l hinges heavy duty, ss l hinges for door and ss l hinges price that match your preferences.
Hardik Rameshbhai Ranapariya (Proprietor)
Ganesh Inpotex
OPP G E B Office, 49 Digvijay Plot Main Roadshab, Gidc, Shanker Tekri Udyognagar
Jamnagar - 361004, Gujarat, India