Providing you the best range of dunox brass v hex tower bolts, brass royal heavy tower bolt, lacquered finish, 6 inch, 10mm rod, brass capsule tower bolt, chrome plated finish, 4 inch, 8mm rod, dunox brass tower bolt 3/8, dunox aluminium tower bolt 12mm and brass flush tower bolts with effective & timely delivery.
₹ 350 / Piece Get Latest Price
| Material | Brass |
| Size | 6 inch |
| Material Grade | Brass |
| Finish | Antique |
| Usage/Application | Door Fitting |
| Bolt Type | Straight |
| Application | Pooja Door, Bathroom Door, Window, Wooden Door, Bedroom Door, Main Door |
| Mounting | Surface Mount |
| Brand | DUNOX |
| Color | YELLOW BLACK |
| Packaging Type | Box |
| Weight | 466.GM |
| Packaging Size | <10 Piece |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 50 Piece
We are engaged in offering Brass Hex Tower Bolt to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
₹ 399 / Piece Get Latest Price
| Size | 6 inch |
| Material Grade | Brass |
| Finish | Lacquered |
| Bolt Type | Heavy |
| Application | Bedroom Door |
| Mounting | Surface Mount |
| Rod Diameter | 10 mm |
| Corrosion Resistance | Yes |
| Country Of Origin | India |
Brass Tower Bolt is crafted from high-grade solid brass to deliver long-lasting durability and smooth performance. The precision-machined sliding rod ensures easy locking and unlocking without sticking, even after repeated use. Its rich brass finish adds a premium, elegant look to wooden doors, cupboards, windows, and furniture. Resistant to rust and moisture, this tower bolt is suitable for indoor applications in homes, hotels, and offices. Available in multiple sizes and mounting options, it offers reliable security while enhancing the overall aesthetics of your interiors.
₹ 299 / Piece Get Latest Price
| Size | 4 inch |
| Material Grade | Brass |
| Finish | Chrome Plated |
| Bolt Type | Round |
| Application | Window |
| Mounting | Surface Mount |
| Rod Diameter | 8 mm |
| Corrosion Resistance | Yes |
| Country Of Origin | India |
₹ 80 / Piece Get Latest Price
| Material | Brass |
| Size | 4 inch |
| Material Grade | Brass |
| Finish | Antique |
| Usage/Application | Door Fitting |
| Bolt Type | Round |
| Application | Main Door, Bedroom Door, Window, Wooden Door, Pooja Door, Bathroom Door |
| Rod Thickness | 9 mm |
| Mounting | Surface Mount |
| Rod Diameter | 8 mm |
| Packaging Type | Box |
| Country of Origin | India |
Minimum order quantity: 120 Piece
₹ 80 / Piece Get Latest Price
| Length | 100 mm (4 in) |
| Finish | Powder Coated |
| Type | Tower Bolt |
| Suitable For | Door Fitting |
| Material | Aluminium & steel |
| Finish Type | Steel |
| Rod Thickness | 12mm |
| Quantity Per Pack | 12 |
| Size | 4" |
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Size | 4 inch |
| Material | Brass |
| Material Grade | Brass |
| Finish | Matte |
| Installation | Concealed |
| Bolt Type | Straight |
| Operation | Slide |
| Application | Wooden Door, Pooja Door, Bedroom Door |
| Mounting | Overlap |
| Suitable For | Door Fitting |
| Finish Type | Silver |
| Rod Diameter | 10 mm |
| Packaging Type | Box |
Minimum order quantity: 50 Piece
Established as a Sole Proprietorship firm in the year 2015, we “Ganesh Inpotex” are a leading Manufacturer of a wide range of Glass Bracket, Brass Stud, SS And Brass Tower Bolt, Mirror Cap And Bracket, Brass Hinge, Brass Door Eye, etc.
Hardik Rameshbhai Ranapariya (Proprietor)
Ganesh Inpotex
OPP G E B Office, 49 Digvijay Plot Main Roadshab, Gidc, Shanker Tekri Udyognagar
Jamnagar - 361004, Gujarat, India